Προηγούμενη σελίδα                                                                             Αρχική σελίδα

Χριστούγεννα

Η μεγαλύτερη μετά την Ανάσταση του Χριστού γιορτή της Ορθοδοξίας. Γιορτάζουμε τη γέννηση του Θεανθρώπου.

Ο Χριστός γεννήθηκε στη Βηθλεέμ από την Παρθένο Μαρία, όταν αυτοκράτορας των Ρωμαίων ήταν ο Οκταβιανός Αύγουστος. Γεννήθηκε μέσα σε μια σπηλιά . Ένα λαμπερό αστέρι έδειχνε το σημείο της  Γέννησης. Τρεις μάγοι από την Ανατολή ήρθαν και τον προσκύνησαν. Άγγελοι ανεβοκατέβαιναν στους ουρανούς και έψελναν:

« Δόξα εν υψίστοις θεώ και επί γης ειρήνη εν ανθρώποις ευδοκία »

Τα Χριστούγεννα γιορτάζονται με μεγάλη θρησκευτική ευλάβεια από τους Έλληνες.

Τα  χριστουγεννιάτικα  κάλαντα, το χριστουγεννιάτικο δένδρο, τα χριστόψωμα, τα χριστουγεννιάτικα γλυκά, η γαλοπούλα, οι ευχετήριες κάρτες και οι επισκέψεις είναι μερικά από τα  έθιμα της μεγάλης αυτής γιορτής .

-------------

Μαθητές της Δ΄τάξης του σχολείου μας είπαν Χριστουγεννιάτικα κάλαντα απ΄όλη την Ελλάδα στο Δήμαρχο Χαλανδρίου κ. Κώστα Πατακό και στο ΚΑΠΗ Χαλανδρίου.

Εδώ με το Δήμαρχο Χαλανδρίου

Προηγούμενη σελίδα                                                                                     Αρχική σελίδα