Προηγούμενη σελίδα                                        Αρχική σελίδα

ΣΚΥΤΑΛΟΔΡΟΜΙΑ  ΑΝΑΓΝΩΣΗΣ

Από επιλεγμένο κατάλογο βιβλίων οι μαθητές διαβάζουν ένα ή δύο βιβλία της επιλογής τους και μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα το παρουσιάζουν στην τάξη τους. Γράφεται το όναμά τους και τα στοιχεία του βιβλίου σε ένα ημερολόγιο το οποίο είναι στον πίνακα ανακοινώσεων. Μετά καλούνται οι μαθητές να απαντήσουν σε ερωτήσεις που αναφέρονται στα βιβλία που διάβασαν. Στους μαθητές που θα απαντήσουν σωστά δίνεται ένα βιβλίο ως δώρο. Σ΄ όλους τους μαθητές δίνεται έπαινος και μια κονκάρδα συμμετοχής τους στη σκυταλοδρομία ανάγνωσης.

Στο σχολείο μας έλαβαν μέρος:

Το σχολικό έτος 1999-2000 οι τάξεις:  Γ1 - Γ2 - Ε2 - ΣΤ1 -ΣΤ2

Το σχολικό έτος 2000-2001 οι τάξεις:  Γ1 - Γ2 - Δ2 - Ε1 - Ε2 - ΣΤ1 - ΣΤ2

Το σχολικό έτος 2001-2002 οι τάξεις:  Γ1 - Γ2 - Δ2 - Ε1 - Ε2 - ΣΤ1 - ΣΤ2

Το σχολικό έτος 2002-2003 οι τάξεις:  B1 - Γ1 - Γ2 - Δ1 - Δ2 - Ε1 - Ε2 - ΣΤ2

Στις 14 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε εκδήλωση στην οποία δόθηκαν βραβεία, έπαινοι και κονκάρδες στους μαθητές που διακρίθηκαν η έλαβαν μέρος στην σκυταλοδρομία ανάγνωσης. Διευθυντής, Δάσκαλοι και Μαθητές μείναμε απόλυτα ικανοποιημένοι από τη επιτυχία αυτής της δραστηριότητας.

Προηγούμενη σελίδα                                               Αρχική σελίδα