Προηγούμενη σελίδα                                                                           Αρχική σελίδα

Ολυμπιακοί Αγώνες

Αγώνες που γινόταν κατά την αρχαιότητα στην Ολυμπία προς τιμή του θεού Δία από το 776π.χ. ως το 393μ.χ. Γινόταν κάθε 4 χρόνια και διαρκούσαν 5 ημέρες.
Την οργάνωσή τους είχαν Ηλείοι Ελλανοδίκες. Έπαθλο στους νικητές. ο κότινος, (κλαδί από αγριελιά).
Κατά τη διάρκεια των αγώνων σταματούσαν οι πόλεμοι «ιερή εκεχειρία».
Καταργήθηκαν  το 393μ.χ. από τον αυτοκράτορα Θεοδόσιο Α΄.
Η αναβίωσή τους οφείλεται κυρίως στο Γάλλο Βαρώνο Πιέρ Ντε Κουμπερτέν.
Οι πρώτοι Ολυμπιακοί αγώνες με τη νέα μορφή έγιναν το 1896 στην Αθήνα από της 25 Μαρτίου ως τις 8 Απριλίου με τη συμμετοχή 285 αθλητών από 14 χώρες. Μεγάλη μορφή των αγώνων ο Έλληνας Μαραθωνοδρόμος
Σπύρος Λούης, ο οποίος τερμάτισε πρώτος στην κλασική διαδρομή του Μαραθωνίου δρόμου.
Από το 1924 έχουμε και Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες. Την ευθύνη για την οργάνωση των Ολυμπιακών Αγώνων έχει η ΔΟΕ (Διεθνής Ολυμπιακή επιτροπή) η οποία αναθέτει κάθε φορά σε διαφορετική πόλη την οργάνωσή τους.
Έπαθλό στους Ολυμπιονίκες είναι χρυσό, αργυρό και χάλκινο μετάλλιο.

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες το 2004 θα διεξαχθούν στην Αθήνα, γενέτειρα των Ολυμπιακού Πνεύματος και των Ολυμπιακών ιδεωδών.

Τα αγωνίσματα των ολυμπιακών Αγώνων

Χωριζόταν σε γυμνικά και Ιππικά και από το 396π.χ. υπήρχαν στο πρόγραμμα και τ΄ αγωνίσματα των κηρύκων και των σαλπιγκτών.

Γυμνικά αγωνίσματα

Οι αθλητές αγωνιζόταν γυμνοί. Διακρινόταν σε αγωνίσματα ανδρών και παιδιών.

α) Το Στάδιο  (Δρόμος 192μ.)
    β) Ο Δίαυλος (Δρόμος 384μ.)
    γ) Ο Δόλιχος (Δρόμος 24 Σταδίων)
    δ) Η Πάλη
    ε) Το πένταθλο (άλμα, δίσκος, ακόντιο,  δρόμος, πάλη)
    ζ) Το Παγκράτιο (είδος πάλης)
    η) Ο Δρόμος Σταδίου Παιδιών
    θ) Η Πάλη παιδιών
    ι) Η Πυγμή παιδιών
   ια) Ο Οπλίτης Δρόμος
   ιβ) Το Παγκράτιο παιδιών

Ιππικοί Αγώνες

α) Η Αρματοδρομία Τεθρίππων
    β) η Ιπποδρομία Κελήτων
    γ) Η Συνωρίς
    δ) Η Αρματοδρομία Τεθρίππου Πώλων
    ε) Συνωρίς πώλων
    στ)Η Ιπποδομία Πώλων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  ΥΜΝΟΣ

Αρχαίο πνεύμα αθάνατο, αγνέ πατέρα
                                                            του ωραίου, του μεγάλου και τ΄ αληθινού,
                                                            κατέβα, φανερώσου κι άστραψ΄ εδώ πέρα
                                                            στη δόξα της δικής σου γης και τ΄ ουρανού.
                                                            Στο δρόμο και στο πάλεμα και στο λιθάρι,
                                                            στων ευγενών Αγώνων λάμψε την ορμή,
                                                            και με τ΄ αμάραντο στεφάνωσε κλωνάρι
                                                            και σιδερένιο πλάσε κι άξιο  το κορμί.
                                                            Κάμποι, βουνά και πέλαγα φεύγουν μαζί σου
                                                            σαν ένας λευκοπόρφυρος μέγας ναός,
                                                            και τρέχει στο ναό εδώ προσκυνητής σου,
                                                            Αρχαίο Πνεύμ΄ αθάνατο, κάθε  λαός.

(1895)

Το παραπάνω ποίημα έγραψε ο Κωστής Παλαμάς (1859-1943) και μελοποιήθηκε από το μουσικοσυνθέτη Σπύρο Σαμαρά (1863-1918)  για την τελετή έναρξης της πρώτης Ολυμπιάδας στην Αθήνα το 1896.
Η αναβίωση των Ολυμπιακών Αγώνων οφείλεται, κυρίως στο Γάλλο φιλέλληνα Βαρώνο Πιέρ ντε Κουμπερτέν (1863-1937) ο οποίος διετέλεσε Πρόεδρος την ΔΟΕ (1900-1925). Αρχικά διετέλεσε Γραμματέας της ίδιας Επιτροπής ενώ πρόεδρος ήταν ο Έλληνας Λογοτέχνης Δημήτριος Βικέλας (1835-1908). Απ΄ την Ολυμπιάδα του Ελσίνκι, το 1952, με απόφαση της ΔΟΕ είναι ο επίσημος ύμνος των Ολυμπιακών Αγώνων και ακούγεται από χορωδία, στα Ελληνικά, κατά την έναρξη των Αγώνων.

Ολυμπιακή Παιδεία

Στο Σχολείο μας γίνονται μαθήματα Ολυμπιακής Παιδείας στους μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης τις πρωινές  ώρες και σ΄ όποιον μαθητή επιθυμεί τις απογευματινές ώρες.

Προηγούμενη σελίδα                                                     Αρχική σελίδα