Προηγούμενη σελίδα                                 Αρχική σελίδα

Με τη συμμετοχή πολλών εκπαιδευτικών , γονέων και φίλων του Σχολείου μας πραγματοποιήθηκε στις 15 Φεβρουάριου 2003 Ημερίδα με θέμα: «Μαθησιακές Δυσκολίες»
(Δυσλεξία, δυσαριθμησία, υπερκινητικότητα, διάγνωση, αποκατάσταση, συμβουλευτική)

Οργάνωση: 14ο Δημοτικό Σχολείο Χαλανδρίου

Εισηγητές: Οικονόμου Παύλος - Μαθησιακές δυσκολίες-παιδαγωγική προσέγγιση
                            Αθανασιάδη Έφη    - Μαθησιακές δυσκολίες και αντιμετώπισή τους
                            Τομαράς Νίκος       - Δυσλεξία: χαρακτηριστικά - διάγνωση
                            Κοσμόπουλος Γιάννης - Γενικές ψυχοπαιδαγωγικές αρχές

Την Ημερίδα χαιρέτησαν ο Προϊστάμενος του 1ου γραφείου Π.Ε. κ. Γαλάνης και ο Σχολικός Σύμβουλος
         κ. Γιάκος Θ.

Μετά τις εισηγήσεις ακολούθησε συζήτηση και ανταλλαγή σκέψεων και απόψεων.

Την Ημερίδα παρακολούθησαν:
                                                            Ο Προϊστάμενος του 1ου Γραφείου Π.Ε. κ. Γαλάνης Π.
                                                            Ο Σχολικός Σύμβουλος κ. Γιάκος Θ.

Οι Διευθυντές Δημοτικών Σχολείων:

1ου Δ. Σ. Χαλανδρίου κ. Μπαϊρακτάρη
                                                            2ου    »           »            κ. Σουγλές Ι.
                                                            3ου    »           »            κ. Κατσούλας Π.
                                                            4ου    »           »            κ. Σουγλές Σ.
                                                            9ου    »           »            κ. Νοκολαΐδου Ε.
                                                          12ου    »           »            κ. Κυριαζίδης Χ.
                                                            5ου    »    Βριλησσίων κ. Χασάπης Γ.
                                                            1ου    »    Ψυχικού    κ. Παπαδοπούλου Ε.
                                                                    Δημ. Σχ.  Φιλοθέης   κ. Ντούλας Ι.

Οι δάσκαλοι του Σχολείου μας
                                                            Εκπαιδευτικοί από Σχολεία του Χαλανδρίου, Βριλησσίων, Ψυχικού,
                                                                                                         Πεντέλης, Αγ. Παρασκευής κλπ.

Η πρόεδρος και τα μέλη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμ. του Σχολείου μας
                                                            Γονείς του Σχολείου μας και των γειτονικών Σχολείων
                                                            Μέλη του αθλητικού - πολιτιστικού Συλλόγου Δίας Χαλανδρίου
                                                            Φίλοι του Σχολείου και άλλοι.

Σε όλους του παρευρισκόμενους μοιράσθηκε ενημερωτικό φυλλάδιο.
        Η εκδήλωση τελείωσε με δεξίωση που παρέθεσε ο Σύλλογος Γονέων και κηδεμόνων του Σχολείου μας.

Την παρουσίαση της  Ημερίδας έκανε η δασκάλα κ. Ελένη Σεραφείμ

Τις διαφάνειες και τα οπτικοακουστικά μέσα επιμελήθηκε ο καθηγ. Φυσικής Αγωγής  κ. Γεώργιος Αννόπουλος

Προηγούμενη σελίδα                                           Αρχική σελίδα