Παραδοσιακοί  χοροί και Λαογραφία

Το σχολείο μας στη προσπάθειά του για τη διάσωση και διάδοση της πολιτισμικής μας κληρονομιάς, των Παραδοσιακών μας χορών και την συμβολή του στη δημιουργία θεσμών που θα βοηθούν την επικοινωνία, τη συνεργασία, το οργανωτικό πνεύμα και την έκφραση, δημιούργησε  χορευτικά τμήματα που άπτονται του λαϊκού μας πολιτισμού.
Εκτός από την εκμάθηση των χορών της Πατρίδας μας διδάσκεται στα παιδιά κατά περιοχές όλος ο πλούτος της παράδοσής μας.
Άλλοι σκοποί των τμημάτων αυτών είναι:
1: Δημιουργία  αρχείου Παραδοσιακής μουσικής και δημοτικών    τραγουδιών.
2: Επισκέψεις σε Λαογραφικά μουσεία.
3: Ηλεκτρονική καταχώρηση της δραστηριότητας των τμημάτων         αυτών  στο διαδίκτυο.

Υπεύθυνος των τμημάτων χορού είναι ο καθηγητής Φυσικής Αγωγής κ. Αννόπουλος Γεώργιος

Συμπαραστάτης είναι πάντοτε ο διευθυντής του 14ου Δημοτικού σχολείου κ. Οικονόμου Παύλος

Προηγούμενη σελίδα                                 Αρχική σελίδα